Rozprawy zdalne – jak się do nich przygotować?

maj 18, 2023

Pandemia Covid-19 znacząco zmieniła życia wszystkich Polaków. Każda sfera naszego życia musiała zostać dostosowana do panujących wówczas warunków, w tym również kwestie związane z procesami sądowymi.

Na mocy tzw. Ustawy Covidowej wprowadzono m.in. posiedzenia zdalne jako podstawowy sposób prowadzenia rozpraw w dobie pandemii. I choć Covid-19 nie stanowi już dla nas tak poważnego zagrożenia jak na samym początku, to przepisy z tej Ustawy nadal obowiązują i funkcjonują po dziś dzień. Co więcej, zdalne rozprawy oraz elektronizacja kontaktów sądów ze stronami mają zagościć na stałe w polskim wymiarze sprawiedliwości. Skoro więc typowa rozprawa w sprawach cywilnych ma się odbywać zdalnie, za pośrednictwem środków informatycznych, warto wiedzieć jak się do niej przygotować.

O czym należy pamiętać i co warto zawczasu zrobić, aby rozprawy zdalne przebiegały sprawnie i bez komplikacji?

 

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, o którą należy zadbać jest sprawny sprzęt, za pomocą którego będziemy zdalnie łączyć się z sądem oraz stabilny Internet.

Możemy w tym celu skorzystać zarówno z komputera stacjonarnego jak i laptopa, a nawet smartfona. Ważne, aby nasz sprzęt posiadał działającą kamerkę, głośniki i mikrofon. Jeśli chodzi o Internet to praktycznie każdy z oferowanych na rynku rodzajów będzie wystarczający do stabilnego połączenia. Warto jednak unikać korzystania z ogólnodostępnych sieci WI-FI czy Internetu na kartę, gdyż w obu tych przypadkach łatwo o zerwanie połączenia lub wyczerpanie limitu impulsów.

Ponadto, należy zapewnić sobie ciche i spokojne pomieszczenie, w którym nikt nie będzie nam przeszkadzał podczas rozprawy online.

Może to być nasze biuro lub salon w domu – ważne, aby otoczenie, w którym będziemy się znajdować nie godziło w powagę sądu i sytuacji w jakiej się znajdujemy. Zdecydowanie nie polecamy łączyć się z sądem w samochodzie, kawiarni czy na ławce w parku. Sąd może to odebrać jako brak szacunku i nakazać zmianę pomieszczenia.

Oprócz sprawnego sprzętu i odpowiedniego pomieszczenia należy mieć pod ręką swój dowód osobisty.

Na początku rozprawy online sędzia poprosi o pokazanie dowodu do kamerki internetowej celem weryfikacji naszej tożsamości.  Szukanie go w torbie czy portfelu w trakcie rozprawy to tylko niepotrzebne napięcie i stres .

Powyższe trzy kwestie są niezbędne do tego, abyśmy mogli wziąć udział w zdalnej rozprawie.

Przygotowaliśmy jednak dla Was również nasze „pro-tipy”, czyli wskazówki naszych prawników, które jeszcze bardziej ułatwią Wam udział w rozprawie online.

1. Zaopatrz się w dobrej jakości słuchawki z mikrofonem.

Korzystanie ze słuchawek podczas rozprawy jest zdecydowanie lepszym pomysłem niż komputerowy mikrofon. Po pierwsze zdecydowanie lepiej słychać dźwięk w słuchawkach, a po drugie zmniejszamy prawdopodobieństwo wystąpienia tzw. sprzężenia zwrotnego, czyli pisków i szumów, które często pojawiają się przy korzystaniu z mikrofonu w komputerze.

2. Wycisz telefon, a najlepiej zostaw go w innym pomieszczeniu.

3. Warto zadbać o to, aby pomieszczenie, w którym będziemy się znajdować było dobrze doświetlone światłem dziennym lub lampą.

4.Rozprawy zdalne mogą odbywać się za pośrednictwem aplikacji SCOPIA, JITSI, Equinox lub MS Teams.

Wybór aplikacji zależy od sądu. Nie musimy ich przed rozprawą pobierać. Dostajemy od sądu link do rozprawy na maila, wchodzimy na niego i już jesteśmy na rozprawie. UWAGA!!! Niestety te aplikacje nie są idealne i zdarza się, że któraś z nich nie zadziała na danym komputerze lub telefonie. Co więcej, te problemy częściej pojawiają się kiedy chcemy połączyć się z sądem przez smartfona, dlatego nie zalecamy tego środka komunikacji podczas rozpraw online. Warto również potrenować komunikację, np. poprzez aplikację Teams wcześniej przed rozprawą. Można, na przykład, spróbować połączyć się ze znajomym i posprawdzać opcje tej aplikacji: gdzie się w niej wyłącza mikrofon, kamerkę czy jak obsługuje się opcję chatu. Dzięki wcześniejszemu treningowi łatwiej będzie nam się odnaleźć na rozprawie online.

5. Niewątpliwym plusem rozpraw online jest to, że możemy mieć na ekranie swojego komputera tekst naszego wystąpienia przed sądem.

Dzięki tej możliwości możemy spokojnie prowadzić swoje wystąpienie czytając wcześniej przygotowaną wersję i nikt nie będzie tego widział. (Oczywiście występując jako świadek nie możemy czytać naszych zeznań. Muszą one być przedstawiane w czasie rzeczywistym, z głowy, zgodnie z naszą pamięcią. Jednak już jako strona możemy skorzystać z  możliwości odczytania swojego stanowiska.)

6.Pamiętaj, że póki co nie ma możliwości składania żadnych pism, materiałów dowodowych, itp. w trakcie zdalnej rozprawy.

Wszelkie dokumenty, które chcemy zaprezentować na rozprawie należy dostarczyć sądowi (i drugiej stronie) przed rozprawą.

7. Sądy na swoich stronach internetowych powinny mieć zakładkę z informacjami dotyczącymi rozpraw zdalnych.

Znajdziecie tam jeszcze więcej szczegółowych informacji dotyczących przebiegu i zasad panujących podczas rozpraw online. Klikając TUTAJ znajdziecie informacje dotyczące rozpraw zdalnych w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga w Warszawie.

Podsumowując, rozprawy zdalne to nie przyszłość polskiego wymiaru sprawiedliwości, ale teraźniejszość.  Zagościły ona na dobre w polskich sądach, co z kolei ma niewątpliwie wiele zalet. Wydaje się również, że taka forma posiedzeń powinna przyśpieszyć tok spraw. Czy tak się dzieje? Niestety nie. Przewlekłość spraw sądowych w Polsce jest olbrzymim problemem, który nie zniknie z dnia na dzień. O przewlekłości postępowania i sposobie na przyśpieszenie sprawy w sądzie przeczytasz TUTAJ.

Jeśli zainteresował Cię nasz artykuł dotyczący rozpraw zdalnych , zapraszamy do lektury pozostałych artykułów, które znajdziesz na naszym blogu. Jesteśmy ciekawi Waszych opinii dlatego zachęcamy do pozostawiania komentarzy.

 

 

 

Odzyskujemy odszkodowania
za przewlekłe sprawy sądowe,
i przyśpieszamy prace sądu
– zawsze po stronie klienta
i z bezpłatną analizą sprawy

Centrum Interwencji Sądowych sp. z o.o.
ul. Żurawia 6/12 lok. 745
00-503 Warszawa
NIP: 701 108 14 77
REGON: 521593620
KRS: 0000963315

+48 576-140-142
Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, a kapitał zakładowy: 5.000,00 złotych

© Centrum Interwencji Sądowych 2022 | na drodze do sprawiedliwości | RODO | Regulamin usługi